JESTEŚMY NA YOUTUBE.COM


EKUMENICZNE DZIEDZICTWO JANA PAWŁA II - fotorelacja

W dniach 30 kwietnia - 11 maja 2014 roku w Galerii DAP Domu Artysty Plastyka odbędzie się wystawa "Ekumeniczne dziedzictwo Jana Pawła II", poświęcona kanonizacji papieża Polaka. Wernisaż planowany jest na godz. 18.00 w dniu 30 kwietnia 2014. Na wystawie pokazanych będzie ponad 40 dzieł, które powstały podczas Polsko-Ukraińskiego sympozjum poświęconego ikonie.
Imprezie patronują władze polskie i ukraińskie. Patronatem objął Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz.

Sztuka zwykle jest zwierciadłem, w którym odbija się rzeczywistość. Niekiedy staje się młotem, który tę rzeczywistość kształtuje. Realizowane od kilku lat pod patronatem Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków warsztaty są znaczącym przyczynkiem do pojednania narodów Polski i Ukrainy w duchu chrześcijańskich wartości. Artystyczna analiza bizantyjskiej tradycji artystycznej jako inspiracji do współczesnych poszukiwań otwiera nowe perspektywy w rozwoju kultury Europy Wschodniej. Zapraszamy do obejrzenia wystawy.

Tomasz Awdziejczyk
kurator

Patroni Wystawy

Jego Eminencja Kardynał Kazimierz Nycz
Prezes Stowarzyszenia Dziennikarzy Polskich Krzysztof Skowroński
Konsul generalny RP w Łucku Beata Krzywczy
Katedra Sztuki Sakralnej ASP we Lwowie - prof. Roman Wasylyk
Wołyńska Organizacja Narodowego Związku Artystów Ukrainy - Prezes Wołodymyr Marczuk
Zwierzchnik Kościoła Greckokatolickiego na Wołyniu biskup Jozefat Hower

Partnerzy wernisażu
Grycan - lody od pokoleń
Sommelier

INFORMACJA O WYDARZENIU

Wołyńskie ikony wyruszają do Polski.
Ikony, powstałe w czasie sympozjów ikonopisu na Wołyniu, zostaną w najbliższym czasie wystawione w Polsce.
Lublin, w dniach 30?11.04. - Urząd Miejski, Plac Króla Władysława Łokietka 1;
Częstochowa, w dniach 14?25.04. - Ośrodek Promocji Kultury "Gaude Mater", ul. Generała Jana Henryka Dąbrowskiego 1;
Warszawa, w dniach 28.04?11.05. - Galeria Domu Artysty Plastyka, ul. Mazowiecka 11a.

Większość wystawionych ikon pochodzi z ostatniego sympozjum - "Święci Wołynia" (2013 r.), są także ikony z dwóch wcześniejszych warsztatów - "Święci Polski i Ukrainy" (2011) oraz "Wędrujący święci" (2012).

Międzynarodowe Plenery Ikonopisu na Wołyniu odbywają się już od trzech lat, w Zamłyniu - niewielkiej wiosce wołyńskiej położonej tuż przy granicy ukraińsko-polskiej, na południe od przejścia granicznego Jagodzin-Dorohusk. Artyści, piszący ikony, pracują i mieszkają w Centrum Integracji Polsko-Ukraińskiej (Caritas Diecezji Łuckiej), prowadzonym od kilku lat przez księdza rzymskokatolickiego - Jana Burasa.
Projekt jest naturalną kontynuacją organizowanych cyklicznie we wsi Nowica warsztatów pisania ikon (www.nowica.art.pl), z udziałem ikonopisów z Polski i Ukrainy, pod artystycznym i naukowym patronatem prof. Romana Wasylyka, kierownika Katedry Sztuki Sakralnej we Lwowskiej Narodowej Akademii Sztuk Pięknych, który uczestniczył także we wszystkich plenerach wołyńskich.
Stawiamy sobie za cel stałe udoskonalanie modelu wspólnej pracy twórczej artystów z Polski i z Ukrainy, prowadzenie dialogu duchowego pomiędzy artystami identyfikującymi się zarówno z tradycją zachodnią Kościoła, jak i wschodnią. U podstaw projektu leży potrzeba polsko-ukraińskiej wymiany idei i doświadczeń w przestrzeni wspólnych warsztatów tworzenia sztuki sakralnej i ikonopisu oraz zapoznanie się z religijnym kontekstem bizantyjskiej sztuki sakralnej, a także z kulturowym przenikaniem się wpływów Wschodu i Zachodu.
W plenerach uczestniczą twórcy z Polski i z Ukrainy, osoby identyfikujące się zarówno z Kościołem rzymskokatolickim i greckokatolickim, jak i z Kościołem prawosławnym.
Plenery i cykl wystaw poplenerowych są dobrym przykładem wzajemnego zrozumienia i wieloletniej współpracy organizacji pozarządowych oraz instytucji z Ukrainy - Wołyńskiego Oddziału Związku Artystów Plastyków Ukrainy (www.art.lutsk.ua), Akademii Sztuk Pięknych we Lwowie, przy ostatnio aktywnym wsparciu wołyńskiej administracji państwowej, i z Polski - Konsulatu Generalnego RP w Łucku, Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków, polskich środowisk ikonopisów, w tym przedstawicieli Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszenia Przyjaciół Nowicy (www.nowica.art.pl) czy organizacji "Droga Ikony".
Nie do przecenienia jest stałe wsparcie ze strony przedstawicieli Kościołów wołyńskich, począwszy od roztaczania patronatu przez wołyńskich zwierzchników Kościoła rzymskokatolickiego i greckokatolickiego nad plenerami, poprzez aktywne sprzyjanie księży w organizacji poszczególnych wystaw, a skończywszy na - zawsze otwartym i goszczącym ikonopisów w Zamłyniu - księdzu Janie. Tego typu przedsięwzięcie nie mogłoby się odbyć i bez sponsorów, którzy wspierali czy to poszczególne plenery i wystawy czy też stale swoim wsparciem towarzyszą plenerom od początku. Dotychczas odbyły się trzy sympozja - "Święci Polski i Ukrainy" w 2011 r., "Wędrujący święci" w 2012 r. i "Święci Wołynia" w 2013 r. Kolejny plener "Cztery strony świata. Macierzyństwo" odbędzie się w 2014 r.
W ciągu trzech lat odbyło się ponad dwadzieścia wystaw ikon z Zamłynia. A wielką dla nas - nie ukrywamy ? radością, i nagrodą zarazem, stało się bardzo ciepłe przyjęcie zamłyńskich ikon przez osoby odwiedzające galerie, muzea, domy kultury, począwszy od Zamłynia, poprzez Sarny na północy, Luboml, Kowel, Ostróg, Dubno, Łuck, Włodzimierz Wołyński, Tarnopol, na południu - Lwów i Odessa, a skończywszy na miastach w Polsce - Chełm, Ciechanów, Lublin, Częstochowa i Warszawa.