-
Utworzono: środa, 19, luty 2014 10:30
RAJMUND ZIEMSKI | malarstwo - lata 60
26.02 - 16.03.2014 r. | GALERIA DAP
DOM ARTYSTY PLASTYKA | MAZOWIECKA 11A | WARSZAWA
Wernisaż: 25 lutego 2014 r. | g. 18.00."Rajmund Ziemski kilka lat po debiucie, a więc dość szybko, zdecydował się na to, co ma malować: wiedział, że ma ostrzegać, wskazywać na szeroko ujmowane zagrożenie. Samo określanie tej idei było i wygodne, i niebezpieczne. Wygodne, gdyż dawało się umieścić niezbyt daleko od języka oficjalnej propagandy, lecz dość szybko stawałoby się politycznie niebezpieczne, gdyby fakty, to znaczy obrazy, ukazywały więcej niż dwuznaczna słowna deklaracja: wskazywałyby na agresywne oblicze komunistycznego ładu, więc i na jego winę. W tej sytuacji artysta musiał balansować, żeby utrzymać równowagę malować aluzyjnie, a korzystając z licencji utalentowanego malarza intuicjonisty - mówić skrótowo, jak najmniej. Tak mało, że teraz, pisząc o Rajmundzie, nawet nieźle go znając, trzeba sobie dopowiadać, które intencje wydają się bardziej zgodne z jego charakterem i taką postawą, jaka mógłby mieć pod koniec lat pięćdziesiątych."
prof. Zbigniew Taranienko, we wstępie do katalogu wystawyW 1979 roku Rajmund Ziemski otrzymał Nagrodę im. Jana Cybisa, przyznawaną za całokształt osiągnięć malarskich. Nagrodę tę cenił sobie ponad inne wyróżnienia. Wystawa, która towarzyszyła Nagrodzie była ostatnią wystawę Rajmunda Ziemskiego w Domu Artysty Plastyka, mija więc równych 35 lat od czasu, kiedy jego dzieła zagościły na tych ścianach. Wystawa "Rajmund Ziemski - malarstwo lata 60." jest próbą nadrobienia tej zaległości wobec artysty które swoje powinności akademickie i swoją działalność związkową traktował równie poważnie, jak swoje malarstwo.
Kurator: Piotr JędrzejowskiRajmund Ziemski urodził się 30 sierpnia 1930 roku w Radomiu. Ukończył Liceum Sztuk Plastycznych w Warszawie, następnie zaś podjął studia w warszawskiej Akademii Sztuk Pięknych, gdzie w roku 1955 otrzymał dyplom z wyróżnieniem. Po trzech latach aspirantury został asystentem prof. Jana Cybisa. Pierwszą znaczącą wystawą, w jakiej brał udział, była słynna ekspozycja w warszawskim Arsenale (1955), będąca przełomową prezentacją sztuki młodych artystów zbuntowanych przeciwko obowiązującej wówczas doktrynie socrealizmu.
Z Akademią Sztuk Pięknych związał się na stałe, przechodząc długą drogę zawodową nauczyciela akademickiego. W 1983 uzyskał stopień profesora nadzwyczajnego, a w 1990 profesora zwyczajnego. Na Wydziale Malarstwa ASP prowadził samodzielną pracownię, kształcąc wielu zdolnych i znanych dzisiaj artystów malarzy.
Obok pracy pedagogicznej zaangażowany był w pracę społeczną w Związku Polskich Artystów Plastyków, pełniąc wiele odpowiedzialnych funkcji, m.in. na przełomie lat sześćdziesiątych przez dwie kadencje sekretarza generalnego ZPAP.
Jest laureatem wielu prestiżowych nagród. Jedną z tych, które cenił sobie najwyżej, była Nagroda im. Jana Cybisa przyznana artyście w roku 1978.
Najważniejsza jednak dla Rajmunda Ziemskiego była własna twórczość - o jego aktywności na tym polu świadczy duża liczba wystaw indywidualnych, a także uczestnictwo w wielu pokazach zbiorowych.
Zmarł 5 sierpnia 2005 roku.
Designed by Fer Art.