-
Utworzono: czwartek, 09, styczeń 2014 14:16
JÓZEF KRZYSZTOF ORACZEWSKI | Las Brzozowy i Biało-Czerwony Ptak
16 stycznia - 09 lutego 2014 r. | GALERIA DAP
DOM ARTYSTY PLASTYKA | MAZOWIECKA 11A | WARSZAWA
Wernisaż: 16 stycznia 2014 r. | g. 18.00.Najnowsza wystawa Józefa Krzysztofa Oraczewskiego w Galerii Domu Artysty Plastyka zatytułowana "Las Brzozowy i Biało-Czerwony Ptak", jeszcze przed oficjalnym otwarciem, wywołuje sporo komentarzy. Zwiastun, krążący od kilku dni w sieci, zaciekawia i intryguje. Szybko zmieniające się obrazy, w rytm dynamicznej muzyki, przeplatane hasłami "korzenie", "strącona korona", "tożsamość", w kontekście ilustrujących je prac stają się wieloznaczne. To, co wykracza poza możliwość tylko indywidualnej interpretacji, to czytelne nawiązanie do dramatycznych punktów w dziejach Polski. Tytułowe "brzozy", tak obecne w świadomości, w kontekście wydarzeń sprzed niespełna czterech lat, stają się czymś więcej, jeśli sięgnąć do znaczeń ukrytych w pracach z cyklu "Wypędzeni - Biczowani" prezentowanych w Muzeum Dulag 121 w Pruszkowie, czy też instalacji "Biało-Czerwona" z Muzeum Narodowego w Kielcach. W dotychczasowej twórczości artysty znajdowały odbicie najważniejsze wydarzenia społeczno-polityczne ujęte w formę zarówno instalacji przestrzennej ("Biało-czerwona" czy "Koń trojański" - ilustrujące zmiany ustrojowe) jak i ujętej w cykle malarskie ("Biczowani"). Nic więc dziwnego, ze Oraczewski pokusił się, po wydarzeniach z kwietnia 2010 roku, o powiązanie dotychczasowej symboliki, ustanawiając motywem nadrzędnym obecnej wystawy - "Biało-Czerwonego Ptaka". Powiewu świeżości wernisażowi nadaje także nawiązanie współpracy z fotografem - Pawłem Szymonem Komorowskim, który ujął w formę multimedialną, wizję artysty. Prezentacja ta stanowi jeden z elementów stałych wystawy i świadczy o podążaniu Oraczewskiego z duchem czasu i poszukiwaniu coraz to nowych form artystycznej ekspresji. Artysta, który konsekwentnie odmawia zamykania w słowach nadawanych obrazom znaczeń, pozwala odbiorcy na własną interpretację. To doskonałe posunięcie, zważywszy na budzące się silne emocje podczas oglądania zwiastuna. Nie sposób nie rezonować na to, co artysta subtelnie sugeruje. Nasze myśli krążą wokół strat, jakie ponieśliśmy jako państwo lecz także wokół nas samych. Dzisiejsze czasy, promujące tak nachalnie, koncentrowanie się na przyjemnościach, ucieczkę od smutku i refleksji, utrudniają nam, w wymiarze osobowym ale i społecznym, właściwe przeżycie żałoby. Pozbawiają nas tym samym, możliwości czerpania siły z "korzeni", budowania swojej tożsamości, także narodowej, w sposób dojrzały.
Oraczewski, poruszający w swojej twórczości, podstawowe sprawy dotyczące ludzkiej egzystencji, na to właśnie zdaje się nam zwracać uwagę. Sztuka Oraczewskiego koncentruje się, co rzadkie w dzisiejszym czasach, na budowaniu wartości. Autor konsekwentnie trzyma się zasady szacunku dla odbiorcy, w przeciwieństwie do dzieł wielu twórców ocierających się o profanum.
Należy też wspomnieć, że Oraczewski jest artystą wielkoformatowym i dotyczy to nie tylko walorów technicznych prezentowanych prac i bogactwa stosowanych, często autorskich technik. To także twórca niezwykle aktywny - ma w swoim dorobku ponad 40 wystaw indywidualnych, jego prace znajdują się w zbiorach muzealnych i prywatnych kolekcjach na całym świecie. Józef Krzysztof Oraczewski to przede wszystkim artysta bardzo świadomie budujący swoje dossier, dlatego też każdy wernisaż jest również "wielkoformatowym" wydarzeniem. Jego sztuka nie szokuje, co w świecie twórców staje się ostatnio popularne i gwarantuje medialny "sukces". Twórczość Oraczewskiego mocno porusza, skłania do przemyśleń i poszukiwania odniesień.
Wizyta w Galerii DAP na wystawie Józefa Krzysztofa Oraczewskiego to obowiązkowy punkt w styczniowym terminarzu każdego, kto oprócz zaciekawienia tak barwnym i wymykającego się jednoznacznej ocenie i opisom artystą, nie boi się konfrontacji z samym sobą.
SPONSORZY:
SKOK WOŁOMIN
JESTEM ZA, JUMA , INSTAL TREND, PORION, TRIAS,
FALKON, AUTO ORZECHOWSKI,IHJ COMPLEX, JD AREC NOWAK,
SOUNGOOD, P&V, NORMAN, MOTO PREZENT,FAXON ATIP,
AKUM, BB, ART BETTONA, RAM WIST, ATS, NOWAL,VENTURI, SENEKA
Współpraca:
Katarzyna Davies, Karolina Gelak-Lipska, Paweł Szymon Komorowski, Tomasz Gąsiorowski.
Designed by Fer Art.