-
Utworzono: poniedziałek, 25, listopad 2013 12:16
SYMFONIA | Lutosławski - źródło inspiracji
Wystawa: 26 listopada - 17 grudnia 2013 r. | GALERIA DAP3
DOM ARTYSTY PLASTYKA | MAZOWIECKA 11A | WARSZAWA
Wernisaż: 29 listopada 2013 r. | g. 18.00
Artyści biorący udział w wystawie:
Tomasz Awdziejczyk, Wanda Badowska-Twarowska, Marek Ałaszewski, Barbara Bielecka-Woźniczko, Jan Brodziak, Katarzyna Bułka-Matłacz, Jolanta Caban, Alina Dorada-Krawczyk, Edyta Dzierż, Anna Forycka-Putiatycka, Wanda Hansen, Magdalena Hajnosz, Larysa Jaromska, Jadwiga Jeziorska, Małgorzata Kapłan, Jaga Karkoszka, Bożena Korulska, Janusz Lewandowski, Bożenna Leszczyńska, Bogusław Lustyk, Barbara Maciąga, Jacek Maślankiewicz, Mirosław Miroński, Jacek Müldner-Nieckowski, Joanna Mrozowska, Danuta Nawrocka, Iwona Ostrowska, Anna Plaisance, Małgorzata Roszkowska, Jacek Sempoliński.Witold Lutosławski O pięknie
Nie potrafię sformułować definicji piękna, ma ono przecież nieprzeliczone i najprzeróżniejsze oblicza.
Piękno jest w oczach uśmiechającego się dziecka i w obrazie Vermeera W pracowni malarza (1), i w krzyku ptaka przelatującego o świcie nad jeziorem, i w Preludium Es-dur(2) Chopina; w topoli rosnącej w moim ogródku, i w katedrze w Chartres.
Ale również, a może - przede wszystkim, piękno jest w porywie duszy człowieka poświęcającego swe życie dla innych.
Piękno jest zdolne wywoływać radość i przynosić ulgę w cierpieniu; rozpalać wyobraźnię i przywracać spokój rozedrganym nerwom.
Piękno wreszcie pozwala człowiekowi przeczuwać, czym jest szczęścieŹródło: Witold Lutosławski, O muzyce. Pisma i wypowiedzi, Gdańsk (słowo/obraz terytoria) 2011, s. 33.
(1) Obraz ten (oryginalny tytuł De Schilderkonst, 1666?1667) znajduje się obecnie w Kunsthistorisches Museum w Wiedniu.Grupa Twórcza "Symfonia" - wystawa w 100-lecie urodzin Lutosławskiego
Grupa Twórcza "Symfonia" działająca przy OW ZPAP zajmuje się ogólnie pojętą promocją kultury polskiej. Nad projektem wystawy pracowaliśmy przez przeszło rok wspomagając się wzajemnie i współpracując: z Fundacją Dzieciom "Zdążyć z Pomocą", "Klubem Erudyty", "Fundacją SEDEKA" Galerią "U", Ośrodkiem Kultury Francuskiej Uniwersytetu Warszawskiego, Stowarzyszeniem Pisarzy Polskich i tłumaczami. Wpisujemy się w obchody 100-lecia urodzin Lutosławskiego. Wystawa w DAP3 jest już trzecią wystawą poświęconą kompozytorowi w rocznicę Jego urodzin. Pierwsza wystawa, "Łańcuch dźwięku i koloru", w mniejszej grupie artystów w maju tego roku w Galerii "U" DK Stokłosy na Ursynowie, dzięki kuratorce Barbarze Bieleckiej-Woźniczko, zapoczątkowała naszą współpracę z Filharmonią Narodową. Wystawa ta została przeniesiona do Filharmonii Świętokrzyskiej i daje początek wystawom malarstwa inspirowanego muzyką w budynkach filharmonii. W wystawie w Galerii DAP3 na Mazowieckiej weźmie udział 28 artystów malarzy i 2 rzeźbiarzy OW ZPAP. Katalog dedykujemy prof. Jackowi Sempolińskiemu w pierwszą rocznicę śmierci. Na wystawie będzie można zobaczyć 3 obrazy muzyczne tego wybitnego polskiego artysty.
Wystawa będzie udokumentowana profesjonalnym katalogiem w 3 językach, który wspólnie tworzymy od półtora roku. Chcemy zaistnieć na salonach Kultury światowej. Będą w nim recenzje dotyczące twórczości i postaw artystycznych poszczególnych osób oraz teksty związane z muzyką, malarstwem i promowaną przez nas "syntezą sztuk", jak również artykuły dotyczące naszej już kilkuletniej pracy, zdjęcia z wystaw i spotkań. Wspólna praca i wzajemna pomoc przy realizacji wysoko postawionych celów, dają rezultaty. Do wystaw dopuszczamy wyłącznie prace najnowsze inspirowane muzyką i utworami danego kompozytora. Chcemy w ten sposób rozszerzać nasze zainteresowanie Kulturą opartą na "syntezie sztuk".
W pierwszą rocznicę śmierci wybitnego malarza i teoretyka sztuki, miłośnika muzyki, nauczyciela wielu pokoleń artystów, a jednocześnie mojego sąsiada z Saskiej Kępy, poprosiłam profesora Wiesława Juszczaka o udostępnienie obrazów muzycznych oraz ostatnich zanotowanych przez zmarłego Profesora Jacka Sempolińskiego, refleksji na temat związków muzyki z malarstwem. Uczymy się od naszych Mistrzów dostrzegać piękno oraz przekazywać je słowem i obrazem następnym pokoleniom.Kurator wystawy Anna Forycka-Putiatycka
Designed by Fer Art.