-
Utworzono: niedziela, 03, listopad 2013 12:16
Wystawa w Galerii Sztuki Współczesnej BWA w Olkuszu - fotorelacja
W dniu 18 X br. w gmachu muzeum miejskiego w Olkuszu odbył się w Galerii Sztuki Współczesnej BWA wernisaż prac artystów związanych z OW ZPAP.
Wystawę otworzył dyrektor GSW w Olkuszu - Stanisław Stach. W imieniu Okręgu Warszawskiego Związku Polskich Artystów Plastyków gości powitał wiceprezes stowarzyszenia - Tomasz Awdziejczyk. Wśród przybyłych znaleźli się artyści, przedstawiciele wolnych zawodów, działacze i przedsiębiorcy.
Cieszyła obecność licznej grupy młodzieży ze szkół olkuskich. Zaangażowanie nauczycieli wykładających wiedzę o kulturze i plastykę w oczywisty sposób przekłada się na kształtowanie grupy społecznej przyszłych kolekcjonerów i mecenasów sztuki. Jak podkreślił podczas ceremonii otwarcia Tomasz Awdziejczyk kultura stanowi o tożsamości narodu, a jej jakość zależy od społecznego klimatu (i budżetu).
Malarska wizytówka stolicy pokazała różnorodność formalną i tematyczną dzieł tworzonych w kręgu Warszawskiego ZPAP. Katarzyna Betlińska pokazała "Żywioły" w akcie pierwotnej kreacji. Swobodna, abstrakcyjna ekspresja muzyki sfer Anny Foryckiej-Putiatyckiej zderzona została z rzeźbiarskimi portretami antropomorficznych skał Wita Bogusławskiego. Czyżby asocjacja ze społecznością troglodytów, którzy zamieszkiwali jaskinię Biśnik pod Olkuszem już 450 tysięcy lat temu? Na drugim biegunie pełne surrealistycznej poezji dzieła Edwarda Gałustowa. Arlekiny nostalgicznie sunące w przestworzach na swoich dziwnych aerostatach. Joanna Wojda pokazała ascetyczne, odrealnione plaże, na których ludzie skąpani są jakby w księżycowym blasku. Temuraz Kharabadze z Gruzji, od niedawna członek OW ZPAP namalował portret kaukaskiej księżniczki. Marta Konieczny w oparciu o zmrożone pierwszym szronem drzewa tworzy wysmakowane, nowoczesne kompozycje malarskie o oryginalnej kolorystyce. Weronika Raczyńska operuje podobną formą, ale w odróżnieniu od wertykalnej dyscypliny Marty Konieczny, u Weroniki pojawiają się diagonalne nachylenia pni wzbogacone o zaskakujące elementy jak "czarna flaga". Tatiana Semane z Łotwy pokazuje z kolei fowistyczne drzewo, które poraża ekspresją wściekle czerwonej korony. Jakiż wulkan emocji skrywa ta subtelna i cicha malarka. Z kolei Magdalena Hajnosz zaprezentowała serię wysmakowanych niewielkich kompozycji z serii "Miasto". Mniej lub bardziej przetworzone motywy warszawskiej architektury to dzieła gruzińskich członków Okręgu Warszawskiego ZPAP. Mamuka Tkeshelashwili, Tea Sulaberidze i Anton Chogovadze pokazali różne interpretacje znanych obiektów. Od precyzyjnie namalowanego Stadionu Narodowego Tei po rozedrgany w duchu Turnera Most Średnicowy Antoniego. Larysa Jaromska przypomniała o wątkach nternacjonalistyczno-patriotycznych. Francesco Nullo związany z powstańczymi walkami uśmiecha się tajemniczo z namalowanego przez Larysę portretu.
Wystawie towarzyszy gościnna prezentacja prac artystów z Finlandii.
Wystawa jest czynna w dniach 18 X ? 5 XI 2013 w godzinach otwarcia muzeum w Olkuszu. Ul. Szpitalna 34.
Organizatorzy dziękują Firmie Immagine Studio z Wieliczki za pomoc w realizacji Wystawy.
Designed by Fer Art.