JESTEŚMY NA YOUTUBE.COM

abstrakcja


ANNA FORYCKA-PUTIATYCKA | Pejzaże egotyczne
12 października - 01 listopada 2013 r. | GALERIA DAP3
DOM ARTYSTY PLASTYKA | MAZOWIECKA 11A | WARSZAWA
Wernisaż: 15 października 2013 r. | g. 18.00

ZWIASTUN

"Autorka studiowała malarstwo w pracowni samego Tadeusza Brzozowskiego, niedościgłego mistrza i wirtuoza formy malarskiej. Jest jednak kobietą wszechstronną, wrażliwą na humanistyczne pole wartości, na całe ludzkie, osobiste doświadczenie. Pochodzi z rodziny przedwojennego poznańskiego przedsiębiorcy i pewną częścią swej osobowości znakomicie ogarnia i organizuje życie prywatne oraz wypełnia szlachetne obowiązki publiczne. Z drugiej strony wiele czasu, energii i pasji twórczej poświęca sztuce, będącej według jej własnych słów rodzajem pamiętnika wrażeń. Części obrazów autorka nadała nazwę Pejzaże egotyczne, trochę przewrotnie kojarzącą się z odwrotnością egzotyki; z doznaniem własnym, z obserwacją siebie zarówno w ściśle wewnętrznym sensie przyglądania się i dawania wyrazu uczuciom, jak i świadectwa zdarzeniom, podróżom, doświadczeniom i przygodom swego barwnego życia. Obrazy prezentowane tym razem, choć pozornie złożone w stylistycznie różnorodne grupy, mają co najmniej jedną cechę wspólną, (której wkrótce poświęcę osobny artykuł, a może esej?) - jest nią zdecydowana wola nadania obrazowi sensu, znaczenia (może też oddania tego, odczuwanego w chwili obserwacji znaczenia, przy pomocy niemal czystej, niezwiązanej bezpośrednio z przedmiotem obserwacji, czy wspomnienia - FORMY. Prawie bez wyjątku w tej twórczości proste bezpośrednie formy malarskie, kontrastując ze sobą oddają zarówno treść pejzażu jak i treść przeżycia, które on symbolizuje. Polecam tę wystawę zwłaszcza miłośnikom zmysłowej, malarskiej wrażliwości."
JANUSZ CEGIEŁA

Pejzaże egotyczne

"Po bogatych kontaktach i doświadczeniach z kulturą najpierw w Londynie, na początku mojej drogi twórczej, potem w latach 90 i później w Paryżu - dojrzewałam do malarstwa. Początkowo w domu rodzinnym, przesyconym szeroko pojętą kulturą, sztuką, fotografią, filmem, potem mając wspaniałych profesorów, malarzy, historyków sztuki, którym zawdzięczam zamiłowanie do piękna, warsztatu, ale również przekraczania granic współczesności ? zawsze jednak w oparciu o tradycję. Na Saskiej Kępie w Warszawie przez kilkanaście lat prowadziliśmy wraz z mężem Salon Artystyczny, były to wykłady komparatystyczne, mające na celu przybliżenie światu polskiej kultury i sztuki. Zajmowałam się fotografią, serigrafią, malowaniem na tkaninach, aż w końcu dojrzałam do malarstwa olejnego i tych dużych formatów, które mnie fascynowały. Moja praca artystyczna to szereg eksperymentów i prób przemawiania do odbiorcy własnym językiem, a więc Ego tkwiącego w tradycji, ale fascynującego się przemianami świata i przyszłością sztuki. Nie popaść tylko w dekoracyjność, ale również przekazać pokoleniom wartości i doświadczenia zdobyte w jakże trudnym naszym polskim bytowaniu, począwszy od czasów stalinowskich poprzez komunizm, aż do odzyskania upragnionej wolności. Droga długa i osobliwa, ciekawa, trudna do zrozumienia tym, którzy nie przeżyli tamtych czasów. Pejzaże Egotyczne są w obrazach, tych szarych pamiętających jeszcze czasy komunizmu, (choć namalowane później) jak i tych, które, malowane były pod wpływem chwili: "Opatrzność", "Otchłań", "Pustelnia", czy ostatnia "Syberiada" ...to udokumentowane w moich przeżyciach dzieła, które odkrywam przed odbiorcą, Ale są i inne, mogłabym właściwie o każdym napisać historię jego powstania i czym się inspirowałam przy malowaniu."
Anna Forycka-Putiatycka

Recenzje

"Malarstwo Anny Foryckiej-Putiatyckiej jest nasycone ekspresją, kompozycje inspirowane widokami z natury. W swojej twórczości koncentruje się na świetle, kontrapunkcie, melodii, harmonii i kolorze. Dba o jakość faktury. Na uwagę zasługują też monotypie i akwarele, w których daje się poznać jako mistrzyni nastroju i przemyślnej kompozycji"(M.Miroński)

"Anna Forycka-Putiatycka w swojej twórczości koncentruje się na przekazaniu emocji związanych z przeżyciami i obserwacją przyrody. Aby osiągnąć zamierzony cel wykorzystuje różne środki wyrazu począwszy od realizmu, aż do abstrakcji. Posługuje się różnorodnymi technikami. Jej obrazy wyrażają osobisty stosunek do tego, co tworzy; jest to projektowanie ducha na powstającą materię dzieła. W malarstwie podejmuje cykle tematyczne - stopniowo odchodzi, od modela, starając się wydobyć poprzez gest artystyczny piękno nowego wyrazu, wywodzące się z tradycji sztuki(...)"

"Anna Forycka-Putiatycka zaczynała od obrazów florystycznych, architektonicznych, wrażeniowego utrwalenia krajobrazu. Pracując nad technikami malarskimi, wypracowała własny styl, zaczęła mówić przez niedomówienia.
Obecnie idzie w kierunku pogłębienia wypracowanych technik i tematów. Jej obrazy, z realistycznych, stają się wizyjne, niosą przesłania ukryte. Przekaz staje się czytelny tj. służy odczytaniu granic sztuki i wyzwoleniu wewnętrznemu zarazem. Odrzucenie pęt wyraźnie jest zaznaczone w stosowaniu barwy krzykliwej. Obrazy Foryckiej-Putityckiej atakują intensywnością barwy.
Osobną sprawą jest równoważenie napięć pomiędzy emocjami w barwie, a wrażeniem. Tak rodzi się pejzaż egotycznej przemiany, droga po drogowskazach. Od błękitu wysublimowanego po czerwień.
Wrażenie wizyjności buduje Forycka-Putiatycka, przenosząc punkt ciężkości z tego, co widzialne, odkryte dla wszystkich, na to, co dostrzegalne dla ludzi głębi. Obrazy zyskują nowy wymiar.
Zmysłowy, dosłowny odbiór rzeczywistości staje się przetworzonym dziełem, wysublimowanej intelektualnie wewnętrzności. Z zatrzymania ulotnego przechodzi w trwałe, transcednantalne. Udaje się jej ujarzmić największy żywioł tj. czas. Wypełnione błękitami ziemia i niebo są jakby poza nim, stają się jej naturalnym żywiołem."
(A.Syska)

Biografia

Umiejętności malarskie Anna Forycka-Putiatycka zdobyła w pracowniach prof. Tadeusza Brzozowskiego i prof. Andrzeja Kurzawskiego w PWSSP w Poznaniu, do której uczęszczali studenci Wydziału Architektury Wnętrz PWSSP. W czasie studiów pracowała jako grafik dla TV Poznań i na Targach Poznańskich przy realizacji wystaw.
Studiowała na Wydziale Konserwacji Zabytów UMK, gdzie pod okiem wybitnych historyków sztuki, poznała i doceniła sztukę światową.
Dyplom uzyskała w 1972 r. na Wydziale Projektowania Plastycznego PWSSP w zakresie specjalizacji architektury wnętrz, z wynikiem bardzo dobrym. Praca dyplomowa obejmowała aranżację ul. Wielkiej w Poznaniu wraz z projektem wystroju wnętrza Baru Witkacego. Do tej pracy, również teoretycznej ( Centra Handlowe na Zachodzie Europy), przygotowywała się podczas prywatnego pobytu w Londynie w rodzinie znanych polskich architektów - J.H. Lohmanów.
Od 1973 r. jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków.
Od 2004 r. członkiem IAA/A/AP ? UNESCO.
Po powrocie do Warszawy, kilkanaście lat pracowała w spółdzielni "Wzór" przy OW ZPAP, projektując odzież i malując na tkaninach. Doświadczenie wyniosła od matki, absolwentki Wydziału Malarstwa UW, która prowadziła jeden z pierwszych warsztat malowania na tkaninach metodą sitodruku.
Przebywając w Paryżu doskonaliła swój kunszt malarski poprzez: wystrój wnętrz, kontakty z ludźmi kultury, nauki, sztuki, uczestnictwo w kursach akwareli, zwiedzanie licznych wystaw i udział w konferencjach (praca w Stacji Naukowej PAN, Bibliotece Polskiej).
Pracowała w Galeriach Sztuki w Warszawie na Saskiej Kępie.
Jest członkiem licznych Grup Twórczych działających przy OW ZPAP takich jak: PositiveArt, Grupa Hoovera, Międzynarodowy Ruch Artystyczny INTERFERENCJE, współpracuje z Grupą Visual Dance. Jej prace znajdują się w instytucjach związanych z kulturą i nauką w Polsce i na świecie. Jest zwolenniczką "syntezy sztuk" rodem z romantycznej tradycji. "correspondance des arts", stąd założenie Grupy Twórczej "Symfonia" przy OW ZPAP.
Aby propagować sztukę powołała Grupę zadań OPP numer 44 w Warszawie-XXI arte.pl przy Fundacji Sedeka, której celem jest działanie w sferze kultury, sztuki, ochrony dóbr kultury i dziedzictwa narodowego.

Wystawy

Anna Forycka-Putiatycka uczestniczyła w ponad 90 wystawach zbiorowych i indywidualnych:

Ważniejsze wystawy zbiorowe:

"Grupa Twórcza "Symfonia" - Muzeum Anny i Jarosława Iwaszkiewiczów w Stawisku, 2012
"Łańcuch dźwięków i kolorów" w 100 rocznica urodzin W.Lutosławskiego - Galeria "U", 2012
"PositiveArt" ? OW ZPAP Galeria DAP2, 2012
"Osiem ścian" Galeria DAP OW ZPAP (katalog), 2012
"NOWE OTWARCIE" Galeria DAP ZPAP (katalog)
"Artyści Warszawy" Łuck - UKRAINA (folder)
"Wystawa Malarstwa OW ZPAP" - Galeria ZPAP - Łódź
"Grafiteka" - OW ZPAP, wystawa Sekcji Grafiki Galeria DAP3 (katalog)
"SYMFONIA" - kurator wystawy i założyciel Grupy Twórczej "Symfonia", Galeria DAP2 (katalog)
"IDKA ART TRADING II" II Międzynarodowa Konferencja Artystyczna (katalog)
"Między Niemnem a Wisłą" wystawa OW ZPAP Instrytut Kultury Polskiej w Wilnie
"The Art. Exhibition" in Cairo Opera House dedicated to the relief of the heroic Syrian nation
"Jazz-synteza sztuk" - Kurator wystawy?Galeria "Lufcik" kurator wystawy(katalog)
"TERAZ SZTUKA-ART NOW" - Wystawa z okazji 100-lecia ZPAP - Parlament Europejski, Bruksela, (katalog)
"Malarstwo Grupy Hoovera" - Galeria van GOLIK (katalog)
"Polski Salon Sztuki" - Galeria ZG ZPAP
"L'espace Commune". La peinture Groupe Hoover?Centre Polonais Bruxelles - (katalog)
"Obrazy muzyką malowane/polski pejzaż" Fundacja Kultury im.J.Paderewskiego, Kraków (katalog)
"Poznaj Zmiany" - VI Festiwal sztuki i przedmiotów artystycznych - Poznań, 2009
"Paryż 2007 - śladami Moniuszki" - Dom Wspólnoty Polskiej - Warszaw

Ważniejsze wystawy indywidualne:

"Na ogród gorejący" - Stowarzyszenie Pisarzy Polskich, Krakowskie Przedmieście 87/89, 2012
"Malarstwo" wystawa indywidualna twórczości Anny Foryckiej-Putiatyckiej - Galeria "U", 2012
"Pejzaż" - "wystawa w Banku HSBC, Warszawa, Nowy Świat 1, 2011
"Invitation au voyage" - Warszawa, Galeria FRETA, 2011
"Paryskie pejzaże z perspektywy L'Ile Saint-Louis" - Galeria 022 OW ZPAP, 2009