-
Utworzono: niedziela, 04, sierpień 2013 10:15
TADEUSZ ŁAPIŃSKI | Malarstwo i litografia
20 - 30 sierpnia 2013 r. | GALERIA DAP 3
DOM ARTYSTY PLASTYKA | MAZOWIECKA 11A | WARSZAWA
wernisaż: 26 sierpnia 2013 r. | godz. 19:00Urodzony 20 czerwca 1928 r. w Rawie Mazowieckiej. Studia malarskie pod kierunkiem prof. Artura Nachta-Samborskiego oraz graficzne pod kierunkiem prof. Józefa Pakulskiego i prof. Józefa Toma w warszawskiej ASP. Dyplom uzyskał w 1955 r. Opuścił Polskę w 1963 r. Po pobycie w Jugosławii, Francji i Brazylii osiadł w Stanach Zjednoczonych. Od 1972 r. pełni funkcję profesora na Uniwersytecie Meryland w USA, gdzie wykłada malarstwo i grafikę. Stypendysta Fundacji Kościuszkowskiej (1978 t.). Ponad 200 wystaw w krajach Europy, Azji, Australii i obu Ameryk. Jest autorem oryginalnych rozwiązań w zakresie warsztatu litografii barwnej. Uprawia grafikę warsztatową i malarstwo.
Jest coś magicznego w sztuce Tadeusza Łapińskiego. Jego formy stają się żywe w zmieniającym się świetle ? kule unoszą się w przestrzeni, tłoki nabierają wymiarowości a płaskie powierzchnie zdają się wyginać znacząco. Łapiński, mistrz litografii, odkrył nowe techniki, dzięki którym można otrzymać te i inne efekty związane z subtelnymi zmianami koloru i rytu.
Ale magia jego sztuki leży w umiejętności przełożenia odkryć technicznych na samą sztukę. Jego kompozycje nie starzeją się, im dłużej się je bada lub z nimi obcuje, tym więcej odkrywają one sekretów. Tak jak dobrzy przyjaciele - z wiekiem stają się coraz cenniejsze.
Przez dziesiątki lat Łapiński był uważany za jednego z najbardziej wpływowych litografów w historii. Jego sztuka, przesiąknięta technicznych geniuszem litografii zostanie uznana za jedną z najbardziej dynamicznych w drugiej połowie XX wieku.Dr Harrison Hoppes
Zawsze fascynowała mnie nieskończoność przestrzeni i czasu. (...) Krytyk sztuki i mój przyjaciel, Harold J. McWhinnie, napisał, że grafiki te były doskonałymi ilustracjami do książki słynnego matematyka Stephena Hawkinga pt.: "Krótka historia czasu". Ale moja sztuka to także Wyspiański i Mehoffer, to polscy kapiści i symboliści, to polskie pejzaże i miasteczka. Cóż, imiona Tadeusz Andrzej Bonawentura nadano mi na cześć Kościuszki, a urodziłem się w Rawie Mazowieckiej 20 czerwca 1928 r.
Tadeusz Łapiński
Designed by Fer Art.