JESTEŚMY NA YOUTUBE.COM

abstrakcja


Dawid Gołębiowski | NIE PSUJ
01 - 14 września 2013 r. | GALERIA 3678
DOM ARTYSTY PLASTYKA | MAZOWIECKA 11A | WARSZAWA
wernisaż: 03 września 2013 r. | godz. 18:00

 

"Nie psuj" to projekt ściśle przypisany do przestrzeni i czasu. To jak wygląda on z początku, założył autor. Koniec napiszą widzowie. Czasami zrobią to nieświadomie, innym razem dostaną wybór, czy wejść w interakcję z ekspozycją. "Nie psuj" to również przekorna próba odpowiedzi na pytanie, czy historia może być relatywna?
Kończąc: "Nie psuj" to przemyślenia 35-latka, który odczuwając piętno ogółu, mówiące "nie opowiadaj o tym jak sam tego nie przeżyłeś", "nie wkładaj kija w mrowisko", "nie lansuj się na holocauście", twierdzi że trzeba dyskusja ta jest wciąż potrzebna.

ZAPAŁKI to instalacja, która zajmie przestrzeń "białej sali" Galerii 3678 oraz korytarza. Składają się na niej 1,5 metrowe, na wpół spalone zapałki, do których prowadzi szlak wyznaczony przez białą tkaninę w korytarzy. Chcąc dotrzeć do "białej sali" widz zmuszony będzie przejść po tkaninie, naruszając jej czystość, strukturę, profanując jej spokój, by na końcu znaleźć wspomniane zapałki.

Ideą przyświecającą mi przy tworzeniu tej pracy była właśnie wspomniana nieświadomość wielu ludzi, wynikająca z nieznajomości historii, lub braku emocjonalnej kultury, potrzebnej do wyrażania się na bardzo bolesny temat zbrodni przeciw ludzkości.

WYCINANKA jest opowieścią o tym jak powstaje totalitaryzm. Na ścianach pojawi się instrukcja, która łączyć będzie kreację plastyczną z historycznym faktem. Obok instrukcji zaistnieją białe moduły wycinanki ludzkich kształtach i wymiarach. Pojawią się także materiały do interakcji widza z otoczeniem (farby, pędzle, nożyczki). Celem stworzenia takiego "placu zabaw" jest postawienie widza przed wyborem: przejść obojętnie, czy może "pobawić" się?

PRACE ODRZUCONE są to rysunki, które stworzyłem najwcześniej. W dużej mierze oparte na emocjach związanych z tragedią, jaką przyniosła II wojna światowa. Obok oryginałów pojawią się niewielkich formatów reprodukcje, które widz będzie mógł wziąć ze sobą wychodząc z wystawy.

Dawid Gołębiowski ur. 1978 r. Studia na wydziale Sztuk Pięknych Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu. Dyplom na kierunku Rzeźba uzyskał w 2004 r. w pracowni prof. Józefa Szczypki. Dodatkowa specjalizacja, małe formy rzeźbiarskie. Dyscypliny sztuki, które uprawia to rzeźba, rysunek i ceramika. Pracuje również jako pedagog w olsztyńskim Pałacu Młodzieży.

Ważniejsze osiągnięcia:
2011 r. - nagroda główna i realizacja pomnika, w ogólnopolskim konkursie na wizerunek Króla Sielaw w Mikołajkach
2010 r. - nagroda główna i realizacja projektu, w ogólnopolskim konkursie na instalację rzeźbiarską, upamiętniającą 600-tną rocznicę Bitwy pod Grunwaldem.