-
Maciąga Barbara
Tworzy prace określane jako malarstwo komputerowe. Przez wykładowców Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie zostały określone jako nowy kierunek w sztuce współczesnej.
Władysław Serwatowski powiedział, że jako pierwsza "zhumanizowała" komputer.
Gdziekolwiek się pojawiają, wywołują silne emocje u odbiorców, na długo zapadając w pamięć.
Zaczynała od technik klasycznych. Potem nastąpił okres ulegania pokusom nadchodzącym od nowoczesnych technik malarskich łączonych z rozwojem programów komputerowych. Komputery pozwoliły zapisywać i utrwalać wyobraźnię mającą formę snu albo marzenia, pozwoliły uzyskiwać prawdziwe obrazy jakie wcześniej widziała tylko we własnej wyobraźni, publicznie pokazywać marzenia, które wcześniej utrwalała jedynie literatura i muzyka.
Dysponuje ona bogatym doświadczeniem wyniesionym z okresu fascynacji malarstwem klasycznym, ale tworzy obecnie przy pomocy piórka i tabletu. Te narzędzia w połączeniu z wyzwoloną fantazją owocują kreowaniem nowych i atrakcyjnych wartości artystycznych. Uwielbia bawić się kolorem bez nadawania pracom czytelnych i jednoznacznych interpretacji, dając całkowitą wolność odczuć i intymność skojarzeń z dala od silnej perwersji i banalnej pornografii.
Nigdy nie nadaje swoim pracom nazw, zachowując w sobie własne intymne myśli.
Jej obrazy mają charakter kadrów filmu animowanego.
Doznaje wiele radości mogąc igrać z otoczeniem tworzonym według nastroju i fantazji, operując światłem i światłocieniem.
Jej sztuka rodzi się tam, gdzie oko jest ważniejsze niż rozum, a wyobraźnia silniejsza niż wykształcenie i nabyte zwyczaje.
W 2004 roku na VI Międzynarodowym Komputer Art Biennale zdobyła I nagrodę pokonując artystów z Japonii i Chin.
W latach 1999 - 2012 pokazała swoje prace na wielu indywidualnych i zbiorowych wystawach, m.in. Wałbrzych, Ostrów Wlkp., OW ZPAP, Bruksela, Galeria Freta 39, Piknik, Sąd Rejonowy w Grójcu, Kudowa Zdrój.
Współpracuje z galeriami sztuki współczesnej.
Jest aktywnym członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie.
Jej prace zdobią wiele ścian w Polsce i za granicą.
Jest laureatką wielu nagród i wyróżnień, m.in. w 1993 roku Clio za znak PZU S.A. i Art Show w Kanadzie.
Designed by Fer Art.